1853 április – ekkor nyílt meg az első, a királyhalmi (ideiglenes) iskola, majd még ugyanabban a hónapban követte ezt a mórahalmi, a nagyszéksósi, majd novemberben a madarásztói iskola megnyitása. Ezek a tanyai iskolák együtt tekinthetők a mórahalmi alapfokú oktatás kiindulópontjainak, s tanítóik hosszú évtizedekig világítottak igazi “lámpásként” a Szeged környéki parasztság körében.
Nagy változást hozott a mórahalmi iskolák történetében az a döntés, hogy az általános korszerűsítés helyett nem fejlesztettek minden iskolát, csak a belterületit. A tanyai iskolák fokozatos kiürülésével és bezárásával párhuzamosan a kiépülő falumagban egymás után nyíltak meg az iskolaépületek.
1976 – az 1962-ben megépült gimnázium épületét a középiskolai oktatás megszűnése után 1976-ban az általános iskola vette birtokba.
- január 1. – ekkor veszi fel az intézmény Móra Ferenc nevét.
- szeptember – az iskola másfél évszázados történelmének, „de valószínűleg az aranykönyves mórahalmi történelemnek is a legszebb lapjaira kerül a Tanítók fája átadási ünnepsége” mely az újjáalakított és kibővített központi iskolaépület udvarán zajlott. A Tanítók fája a közös emlékezetnek egy olyan tára, mely mindazon pedagógusok neve fölkerült, akik mórahalmi gyerekek generációit tanították írni, olvasni, számolni, nevelték őket szépre és jóra az 1853. óta eltelt hosszú évek alatt.
2000 szeptembere – az intézmény történetének új fejezete kezdődik: 8 új tanteremmel, aulával és új kiszolgáló infrastruktúrával gazdagodott, s ezáltal – az intézmény történetében először – megteremtődött a lehetőség arra, hogy valamennyi tanulócsoport egy helyen, egy iskolaépületben élje mindennapjait.
2006 – további fejlesztéseinknek köszönhetően kialakították a középfokú képzés és a gyógypedagógiai ellátás feltételeit, valamint egy tetőtéri infotékát, ahol elhelyezésre került az iskolai könyvtár – ismertebb nevén a Bagolyvár.
Iskolánk évtizedek óta a homokháti kistérség és Mórahalom város szellemi életének motorja, az oktatási ágazat kistérségi központja. Iskolánk 1997 óta a homokháti kistérség közoktatási együttműködésének gesztorintézménye, a Homokháti Iskolaszövetség kistérségi bázisintézménye. Mindezek révén az iskolában és a kistérségben folyó szakmai munka széleskörű ismertségre, elismertségre tett szert.
A csíkszentmártoni Móra Ferenc Általános Iskolával 1995-ben testvériskolai kapcsolatot létesítettünk, de emellett vajdasági (Temerin), olasz (Pievepelago és Fiumalbo) és német (Chamerau) testvértelepüléseink iskoláival is szoros az együttműködésünk.