A művelődési ház története

 

 

A művelődés és a ház története

A jelenlegi rendezvényház nagyterme az egykori művelődési ház nagytermének helyén áll, és formájában, kinézetében is őrzi a régi ház emlékét.

Anno az Alsótanyai Gazdasági Egyesület építette a székházának, még 1905-ben. Előtte az egyesület Dobó József tanyáján jött össze ügyes-bajos dolgaival, de ez bizony szűkösnek bizonyult egy idő múltán. Ezért fogtak bele  az építkezésbe.

Kapott itt helyet vegyeskereskedés, korcsma, hentes és pékség. Itt tartották az ünnepeket, kiállításokat, és a fiatalság is ide jött össze szórakozni. Egyszóval itt zajlott az élet – már akkor is.

1948-ban vette át az állam, és lett belőle kultúrotthon. Először a neve Fáklya, majd Erkel Ferenc Művelődési Ház lett. Vezetői voltak Dants László, ifj. Dosztig Ferenc, Szabó Vilmos, Gyuris Péter. Működött itt honismereti szakkör, fotószakkör, parasztkórus, citerazenekar, filmszakkör, nők klubja, agrárklub, ifjúsági klub.

„Az épület álljon e helyen időtlen-időkig, hirdessék benne Istennek, a magyarok istenének dicsőségét, a kiolthatatlan hazaszeretetet; a felebaráti szeretet; legyen iskolája s Szeged városi kül- és belterületi polgárok művelődésének, úgy a mezőgazdasági, valamint egyéb közművelődési ágaknak.”