Fürdő

 

 

A gyógyító mórahalmi víz

A napjainkban Mórahalomra látogató turisták ámulva hallgatják, hogy milyen régóta működik a fürdő intézménye a városban. Sokan nem is gondolnák, hogy a helyiek már a 60-as évek óta igyekeznek kihasználni a föld mélyéről feltörő, értékes termálvizet.

 

A Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő története

 

Története az 1960-as évekre nyúlik vissza, akkor találták meg a helyi, igen értékes, 39,5 C0-os termálvizet. A Magyar Hírlap 1960. szeptember 8-i számában így ír: “A kút elkészültével egy időben javaslat hangzott el a tanácsülésen: társadalmi munkával készítsenek fürdőt a községben. A javaslat nagy visszhangra talált, s a Hazafias Népfront, a Földműves Szövetkezet tagjai, a szociális otthon gondozottjai, a gépállomás dolgozói, a pénzügyőrök, és a Vörös Október Tsz tagjai nagy lelkesedéssel kezdték meg a 25 méteres medence elkészítését, amely egy hónapot vett igénybe.” Az épületet azonban csak ezután, 1964-ben Beszédes Kornél tervei alapján kezdték el építeni. A tervezésnél elsőrendű cél volt a tisztasági-fürdő kialakítása, de a gyógyító részleg elkészítése is fontos volt. Az épület a ’70-es évek elején egy kültéri gyógymedencével és egy kültéri gyermekpancsolóval bővült.

 

1986-ban folytatódott a történet. A bővítést Kószó Dezső 2 millió forintos adománya indította meg. Ekkor építették a 33,3 x 21 méteres, 2 méter mélységű úszómedencét, amely már alkalmas volt sportrendezvények lebonyolítására is.

 

2003 őszén vette kezdetét a fürdő történetének újabb átépítése. A régi épületet lebontották, helyén pedig egy háromszintes épület épült. A fürdő teljes megújulása miatt új nevet és arculatot kapott. A magyar történelmi múltban fellelhető Erzsébetek – de elsősorban Árpád-házi Szent Erzsébet – iránti tiszteletünk jeléül, a fürdő felvette a Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő nevet.

 

A ma már négy csillagos minősítésű gyógyfürdő az utóbbi néhány évben teljesen újjászületett (négyféle gyógyvíz és 21 medence áll a vendégek rendelkezésére) és egyre nagyobb népszerűségnek örvend.

 

Nem is gondolnád, hogy a Fürdő hányféle tárgyból szolgálhat neked érdekes információkkal. Menjünk csak végig az órarendeden!

 

 

Technika

Mórahalmon több termálkút működik, részben azért, hogy gyógyvizet biztosítson a Fürdőnek, részben pedig azért, hogy fűtést biztosítson az önkormányzat és intézményei számára úgynevezett kaszkád rendszerben. Az első kutat még 1960-ban fúrták, a következő 2004-ben történt, majd jött utána a többi: a Hunyadi ligetben, az Ady téren, a Szent János térségben, és a Tömörkény utcán. Az újabb kutaknál már arra is figyelnek, hogy ne csak felhozzák a termálvizet, hanem vissza is sajtolják a földbe. Egy-egy kút vízhozama percenként elérheti az 1000 litert is, és a felhozott víz hőmérséklete a 38 °C és a 68 °C között mozog.

Kémia

Az első termálkút a Pannon őstenger üledékrétegeiből nyeri alkáli-hidrogénkarbonátos vizét. 39,5 °C-os, ásványi anyagokban gazdag, jódos jellegű vize 1999-ben kapta meg hivatalosan a gyógyvíz minősítést, ám előtte is betegek ezreinek segített a gyógyulásban. Az új kutak vize a régi kút vizéhez hasonlóan jelentős mennyiségű ásványi anyag tartalommal rendelkeznek, de a hőmérsékletük magasabb.

A Mórahalmi Gyógyfürdő 1 liter minősített gyógyvízében az oldott alkotórészek mg-ban megadott mennyisége: (ebből kör-diagram lesz)

 

 

B-13

B-40

 Kálium

 K+

 0,97

6

 Nátrium

Na+

 520

883

 Ammónium

NH4+

 1,43

12,2

 Kalcium

Ca2+

 6,4

3,3

 Magnézium

Mg2+

 2,8

2,8

 Vas

Fe2+

 0,12

0,062

 Mangán

Mn2+

 nem mutatható ki

0,005

 Lítium

Li+

 nem mutatható ki

0,067

 Kationok összege:



532

907

 Nitrát

NO3

 1,6

<1

 Nitrit

NO2

 nem mutatható ki

<0,02

 Klorid

CL

 44

79,3

 Bromid

Br

 0,14

0,5

 Jodid

J

 0,13

0,2

 Fluorid

F

 1,3

4,1

 Szulfát

S O42-

 <25

<10

 Hidrogénkarbonát

HCO3-

 1330

2288

 Szulfid

S2-

 –

<0,1

 Összes foszfát

PO

 0,67

0,75

 Anionok összege:

  

1378

374

 Metabórsav

HBO2

 9,2

12,2

 Metakovasav

H2SiO3

 30

55

 Szabad szénsav

CO2

 –

 Oldott oxigén

O2

 –

 Összesen:

  

1949

3348

 

 

 

 

 

 

Biológia

S milyen hatása van ezeknek az ásványi anyagoknak ránk?

Fürdőkúrában kopásos és gyulladásos ízületi, illetve gerincbetegségek, izomreuma, valamint nőgyógyászati megbetegedések kezelésére szolgál. A termálkút gyógyvízzé nyilvánítása során igazolták a fürdő vizének kifejezett gyógyhatását a térd-, és vállízületi megbetegedésekben, így a fürdőt méltán nevezhetjük a térség „térd-, és váll centrumának”. A meleg víz fokozza az ízületek, izmok, szervek anyagcseréjét, meggyorsítja a vérből tápanyagok felszívódását, fokozza a sejtekből a salakanyagok leadását. A termálvízben található ásványi anyagok a bőrön keresztül felszívódnak, egyenként jellemző speciális jótékony hatásukat ezáltal fejtik ki. A vízben a beteg ízületek gyógyító hatású átmozgatása a felhajtó erő miatt jóval könnyebb.

A javasolt fürdési idő egy alkalommal 30-45 perc.

 

Gyógyvízre épülő szolgáltatások az intézményekben:

Szénsavas fürdő (a perifériás keringés növelése és a szív teherbíró képességének javítása)

Tangentor (víz alatti vízsugár-masszázskád kezelés)

Caracalla-kád (fényterápiás masszázskád kezelés)

súlyfürdő

szénsavfürdő

víz alatti vízsugármasszázs

 

Ha többet akarsz tudni az Erzsébet Gyógyfürdőről, keresd a honlapot: http://www.erzsebetfurdo.morahalom.hu