AZ ÁLTALÁNOS ISKOLAI ÉPÜLETEK TÖRTÉNETE
Iskolai oktatás ma Mórahalmon
Mórahalmi Móra Ferenc Általános Iskola
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ által működtetett állami iskola, amely éppen úgy „nem fér a bőrébe”, mint a falai között okuló kisdiákok. Mindig aktív, zsongó, mindig történik valami, rendszeresen megújul benne valami.
A tanerő méltó a nagy utódokhoz, mindent megtesznek a gyerekek fejlődéséért, és az iskola elismertségéért. Amire különösen büszkék az utóbbi évekből:
- 1991 óta minden tavasszal Móra-napot, később napokat, majd Móra-hetet rendeznek a névadó tiszteletére;
- legsikeresebb tanulóikat hosszú évek óta részesítik iskolai díjakban (Kincskereső, Mosolygó alma), melyeket az év végi Kincskereső-gálán ünnepi körülmények között adnak át;
- a település egyik meghatározó társasági eseményeként tartották számon az elmúlt 25 évben az iskolai szülők bálját, melyen emlékezetes műsorokkal szórakoztatják a jelenlévőket – a jótékonysági bálak bevételéből több száz gyermek táboroztatását és osztálykirándulását tudják fedezni;
- több alkalommal szerveztek megyei és regionális tiniparlamentet, országos kölyöktalálkozót;
- egész évet átfogó emlékezetes projekteket valósítottak meg, melynek témái voltak például a török hódoltság, Mátyás és a reneszánsz, Móra Ferenc;
- nagy hangsúlyt fektetnek a fenntartható fejlődésre mind a működésben, mind az oktató-nevelő munkában.
Az iskola honlapja elérhető: www.morahalom.sulinet.hu
Szent Imre Katolikus Általános Iskola Mórahalom
A zsombói Szent Imre Katolikus Általános Iskola mórahalmi tagintézménye. Fenntartója a katolikus egyház. Mórahalmon a működést 2013. szeptember 1-jén 38 tanulóval és 4 pedagógussal kezdte meg. Az alapítók arra vállalkoztak, hogy keresztény értékrenden alapuló, egész napos rendszerben oktató intézményt hozzanak létre. Évről évre újabb évfolyammal bővül az iskola, pár éven belül mind a nyolc általános iskolai évfolyamon tanulhatnak a diákok.
- A legfontosabb alapelvük, hogy szeretetteljes légkört alakítsanak ki a tanórákon és azon kívül, mely nem mellőzi a rend és fegyelem következetes betartását.
- Állandó projektnapjaik az iskola névadójának, Szent Imrének napja, illetve a nemzeti összetartozás napja. Nagyobb időszakot felölelő témáik voltak például Noé bárkája, a fény, vagy a közlekedés. Ezeket a heteket nyílt napokkal zárják, melyeken szívesen látják a szülőket, az érdeklődőket és a leendő első osztályosokat is.
- Az egyházi évhez kapcsolódva diákmiséken vesznek részt, ünnepeinket a hagyományok megtartásával igyekszenek kiemelkedő alkalmakká tenni.
- Megemlékeznek a nemzeti ünnepekről, a zöld jeles napokról és a kultúrához kapcsolódó napokról is.
Honlapja elérhető: http://szikai.hu/index.php/kezdolap-4
Mórahalmi Alapfokú Művészeti Iskola
Mórahalmon 1992. szeptember 1- től indult a zeneiskola 150 fővel, és 7 pedagógussal. Voltak növendékei Ásotthalomról, Zákányszékről és Domaszékről is. Először csak hangszeres tanszakokat indítottak: zongora, hegedű, cselló, fafúvó és rézfúvó.
A következő évek alatt gyorsan bővült az iskola létszáma, a pedagógus-gárda, és a tanszakok száma is. Megalakult a Fúvószenekar, és a növendékek szakmai versenyeken kezdték megmutatni tudásukat, tehetségüket.
A művészeti tanszakok mai összetétele az 1995/1996-os tanévben állt össze, ekkor csatlakozott ugyanis a néptánc-,moderntánc-, kézműves- és a színjátszó csoport. Ezeknek a tanszakoknak nagy népszerűségük van a gyerekek és a szülők körében egyaránt. Az intézmény ettől a tanévtől vette fel a Mórahalmi Alapfokú Művészeti Iskola nevet.
Amit fontosnak tartanak:
- Együtteseik – a nagy és az utánpótlás fúvószenekar, a néptánccsoportjaink, valamint a színjátszó csoport és a kézművesek – térségünk kulturális életének meghatározói.
- Folyamatos a kapcsolatuk néhány belföldi művészeti iskolával, művészeti csoporttal (néptánc, fúvószenekar, stb.), mely az állandó tapasztalatcsere legjobb formája. Ezek közt megemlítendő Kistelek, Makó, Csorvás, Apátfalva, Csengele, Szentes, Üllés, Zsombó, Csongrád, Százhalombatta, Szentgotthárd, Szászvár, Biatorbágy, Dunaújváros.
- Megyei, országos versenyeken, fesztiválokon sikeresen vesznek részt tanulóik. A belföldiek mellett elsősorban olyan nemzetközi kapcsolatokat szorgalmaznak, melyekből nemcsak az intézmény, de az egész város profitálhat Többször jártak külföldön: Erdélyben, Vajdaságban, Németországban, Horvátországban, Törökországban, Ausztriában, Dániában, Olaszországban, Svédországban és Lengyelországban vendégszerepeltek.
Saját rendezvényeik, hagyományaik:
- Újévi Hangverseny (Fúvószenekar)
- Növendék Hangverseny (Művészeti Iskola hangszeres növendékei)
- „Kakaó koncert” – hangszerbemutatóval egybekötött kis hangverseny az óvodások és az elsősök részére
- Néptánc Gála a Tánc Világnapja alkalmából
- A színjátszó – és a kézműves csoport közös évzárója
- Hangversennyel egybekötött bizonyítványosztás
- Nemzetközi Fúvószenekari Fesztivál
- Nemzetközi Néptánc Fesztivál
- Hangverseny a Zene Világnapja alkalmából
- Megyei rézfúvós verseny